Възможности за бъдещо сътрудничество между българските ВиК оператори в състава на „Български ВиК холдинг“ ЕАД и канадски фирми бяха обсъдени на среща между г-н Владимир Бибов, член на Управителния съвет на Холдинга и г-жа Хедър Бистрик, търговски съветник в Посолството на Канада в Румъния, България и Република Молдова. На срещата присъства и г-жа Ралука Тудор-Петку търговски комисар в посолството на Канада в Румъния, което отговаря и за България и Молдова.
„Нашите компании могат да помогнат много със своя дългогодишен опит“, подчерта г-жа Хедър Бистрик. Владимир Бибов изтъкна голямата нужда от финансиране на ВиК сектора в България, както и започналото изпълнение на наскоро одобрените проекти по програма „Околна среда“ 2021-2027 г., по което бенефициенти са шест дружества от състава на „Български ВиК холдинг“ ЕАД в областите Габрово, Добрич, Плевен, София-област, Търговище и Хасково. „Голямото предизвикателство пред нас в момента са поредните сушави години и намаляващите водни ресурси. Във връзка с това, заедно с ВиК операторите, работим активно в посока намаляване на загубите на вода чрез подмяна на мрежата“, подчерта той.
По време на дискусията бе пояснено, че финансовият ресурс на „Български ВиК холдинг“ ЕАД е подпомагащ и допълващ източник за финансиране за дъщерните ВиК оператори, като се предоставя под формата на заеми при изчерпателно обоснована необходимост. Според г-н Бибов трябва да се отчете фактът, че изпълнението на проектите е дълъг и комплексен процес, който стартира с добро планиране и програмиране на прединвестиционни проучвания, дефиниране на приоритетните мерки, проектиране, съгласуване и провеждане на екологични, устройствени процедури и обществени поръчки и едва тогава се пристъпва към строителство и реализирация.
В качеството си на самостоятелни Възложители, според бизнес плановете си, ВиК операторите разработват проекти и провеждат процедури по обществени поръчки съгласно Закона за обществените поръчки, в които „Български ВиК холдинг“ ЕАД оказва само методическа подкрепа и мониторинг.
„Може да се възползвате от споразумението за свободна търговия с Европейския съюз, което Канада има“, допълни г-жа Бистрик и изтъкна доброто сътрудничество с Българската асоциация по водите в България.
По време на дискусията г-жа Ралука Тудор-Петку запозна присъстващите с опита на утвърдени канадски дружества, разполагащи с високотехнологични роботизирани системи за локализиране на скрити течове по мрежата.
Присъстващите се oбединиха около идеята да бъдат организирани съвместно с ВиК операторите информационни уебинари, на които да бъдат представени подробни презентационни материали за технологиите на канадската водна индустрия.